Forum Kraby, krabiki... Strona Główna Kraby, krabiki...
Krabownia.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trochę o krabach

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Haitauer
Administrator
Administrator


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Nie 12:46, 05 Lut 2006    Temat postu: Trochę o krabach

Wielkość
Kraby z rodzaju Cardisoma osiągają ok. 20 cm szerokości pancerza. Prawidłowo hodowane osiągają do 15 cm, przeciętnie 10 cm.
Krab linieje przez całe życie, im późniejsza wylinka przyrost jest mniejszy. Kiedy krab osiągnie szerokość pancerza ok. 8 cm jest już dojrzały i następne linienia będzie miał co
1-2 lata w zależności od warunków środowiska: głównie temperatury i wielkości zbiornika oraz dostępności pokarmu. Okres wylinki jest wśród chyba wszystkich stawonogów okresem zwiększonego ryzyka śmierci. Jeżeli mamy 2 lub więcej krabów w miarę możliwości należy oddzielić je przed zbliżającym się linieniem. Innym rozwiązaniem jest dostarczenie odpowiedniej powierzchni i ilości kryjówek.
Długość życia
Żyją nawet do 10 lat, najczęściej jednak odchodzą w wieku od 5-7 lat.

Wygląd
Fantastycznie kolorowy, zwłaszcza świeżo po linieniu, o pancerzu purpurowo-brązowym, na grzbiecie przechodzącym przez niebieski do białawego po bokach. Białe szypułki dla żółtych oczu ze świdrującymi czarnymi punkcikami otoczone są kontrastowymi białymi okularami. Białe przechodzące w niebieskie i czerwone kleszcze oraz jaskrawo czerwone kończyny z czarnymi włoskami. Od dołu są czysto białe. Kolorystyka może się zmieniać w zależności od podawanego pokarmu, zazwyczaj są to jednak zmiany w tonie barwy (np. białe okolice na błękitne, czerwone na bordowe itd.). Głowotłów nie jest spłaszczony jak u krabów słonowodnych (Brachyura sp.) lecz jest bardziej wysklepiony. Kleszcze zawsze jeden większy od drugiego, masywne.

Występowanie
Środkowa i południowa Ameryka.

Cechy szczególne
Przyzwyczajane do obecności człowieka dadzą się oswoić i nawet jedzą z ręki.
Terytorialne! Ważne przy łączeniu w większe grupy. Samce na pewno się pokłócą i dojdzie do gwałtownej wymiany zdań i poglądów - wygra większy i silniejszy. W terrarium bardzo często zdarzają się przepychanki, najczęściej bez uszkodzeń uczestników sporu. Trzymany w grupie krab z brakami w ilości kończyn (nie mówiąc o szczypcach będących jego jedynymi "rękami") jest na przegranej pozycji w stosunku do reszty. Zdobywa mniej pożywienia-wolniej rośnie, rychle zostanie zabity i zjedzony przez silniejszego.
Zdarza się, że krabom odpadają kończyny. Jest to spowodowane brakami w gospodarce żywieniowej zwierza. Kraby (jak i inne stawonogi) potrafią odrzucać kończyny (kiedy np. złapie je drapieżnik) aby bezpiecznie uciec na pozostałych. Reakcja ta spowodowana jest wydzielaniem odpowiednich substancji chemicznych do stawu między krętarzem a golenią. Wydzielanie to wywołują hormony. Łatwo się domyśleć, że brak substancji budulcowych pochodzących z pokarmu powoduje zakłócenie wpływu hormonów. Kiedy odpadają kończyny znaczy to, że krab jest źle żywiony i jego śmierć jest bliska. Należy wtedy zmienić rodzaj podawanego pokarmu.
Wiele krabów spotykanych w sklepach jest chowane w nieodpowiednich warunkach, w których łatwo o choroby. Dlatego czasami zdarza się, że ostatnio kupiony krab zdycha po paru dniach.

[ źródło: [link widoczny dla zalogowanych] ]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin