Forum Kraby, krabiki... Strona Główna Kraby, krabiki...
Krabownia.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rośliny w terrarium

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Haitauer
Administrator
Administrator


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Śro 0:54, 22 Lut 2006    Temat postu: Rośliny w terrarium

Znalazłem ten artykuł - moim zdaniem ciekawy. Warto przeczytać Smile

Obsadzanie roślinami wilgotnych terrariów. ( Część 1) Część ziemna oraz wodna.
Terraria wilgotne, w porównaniu z innymi terrariami, dają najwięcej możliwości stworzenia w nich atrakcyjnych kompozycji roślinnych. W niniejszym artykule chcę omówić przede wszystkim estetyczne efekty zastosowania roślin, zgodnych z potrzebami i cechami zwierząt w nich pielęgnowanych oraz z techniką terraryjną. Uwagi zawarte w tym artykule będą dotyczyć zarówno dużych terrariów ekspozycyjnych jak i domowych, nie koniecznie o dużych rozmiarach. Wiele wskazówek można tez będzie odnieść do terrariów hodowlanych, w których nie jest istotny piękny wygląd, ale potrzeby przebywających w nich zwierząt.
Terraria wilgotne urządza się dla różnych zwierząt, pielęgnuje się w nich większość mieszkańców tropikalnych lasów deszczowych, wszystkie płazy ziemnowodne oraz gady z bagien i moczarów, czyli gatunki żyjące w strefie klimatu tropikalnego, a bytujące w bezpośrednim sąsiedztwie wód.
W zależności od wymagań pielęgnowanych zwierząt wybieramy większy lub mniejszy pojemnik na wodę. Jeśli zajmuje on więcej niż połowę dna terrarium z reguły mówimy o "akwaterrarium". Jego szczególną odmiana jest paludarium, w którym cała powierzchnia dna pokryta jest wodą.
Dużych zbiorników wodnych wymagają przykładowo: większość żółwi błotnych, a także żmije wodne, agamy (jaszczurki wodne), niektóre pytony, wiele płazów - zarówno bezogonowych jak i ogoniastych. Dla wymagających wilgoci zwierząt naziemnych, np. żyjących w runie leśnym żab i ropuch, żółwi lądowych oraz kilku gatunków węży, legwanów i agam wystarczy nieraz ustawione w terrarium płaskie naczynie z wodą. Zwierzęta nadrzewne często pokrywają swoje zapotrzebowania na wilgoć czerpiąc wodę zgromadzoną w lejkach u nasady liści, czy tez z dziur w pniach i gałęziach pozostałych po wypadnięciu sęków, a także z rosy. Takimi zwierzętami są np. nadrzewne salamandry, żaby, wiele gatunków gekonów dziennych, niektóre anolisy i węże. Szczególnie dla ostatniej grupy wymienionych zwierząt decydującą rolę w efektywnej pielęgnacji i hodowli odgrywają rośliny posadzone w terrarium.
By móc swoim podopiecznym dobrać właściwe rośliny trzeba dokładnie znać tryb ich życia. (...) Trzeba pamiętać o zwierzętach roślinożernych, dla nich bezpieczniej jest postarać się o bezpieczne rośliny sztuczne (co w wypadku krabów nie jest zalecane, ze względu na to, ze zjadając sztuczną roślinkę, karb najpewniej zdycha).
Jako podłoże do wielu wilgotnych terrariów nadają się mchy, pod warunkiem, że są to gatunki znoszące wyższe temperatury, a czasem także ograniczony dostęp światła. Doskonale one gromadzą wilgotność, zapewniając tym samym prawie stabilny stan dna terrarium. Może to być istotne dla gatunków zwierząt kryjących w naturze swe gniazda na ziemi. Mech nigdy nie powinien być zbyt mokry, ale też nie wolno dopuścić do jego wyschnięcia. Idealnym gatunkiem do obsadzenia stref przy brzegach wody i mocno zawilgoconych jest mech jawajski - Vesicularia dybyana, rosnący dobrze zarówno nad jak i pod wodą. Jego wada jest to, że nie rośnie zbyt szybko, ale za to tworzy gęsty kożuch na podłożu, kamieniach, korzeniach, nawet na łodygach pnączy i ścianach terrariów, (co niekoniecznie cieszy terrarystę, za to daje schronienie przed wiecznymi obserwatorami np. kotami). Z innych mchów niestety tylko niewiele gatunków można na dłużej utrzymać w terrarium. Zbyt wysoka temperatura prowadzi często do obumierania tych roślin.
Paprocie są roślinami nieraz dość trudnymi w uprawie. Wymagają sporo światła, szkodzi im stanowisko zarówno zbyt wilgotne jak i zbyt suche. Najłatwiej wyhodować je z zarodników i osiedlić potem w różnych odpowiadających im miejscach w terrarium. W warunkach terrariowych z powodzeniem można hodować następujące gatunki: Didymochlaena truncatula, Davallia solida, Goniophlebium subauriculatum i Nephrolepis cordifolia. Zbyt bujne liście paproci najzwyczajniej należy usuwać, tworząc w ten sposób miejsce dla nowych liści. Hodując płazy i gady wspinające się, należy przeszukać części roślin przeznaczone do usunięcia, bowiem mogą znajdować się na nich zwierzęta, albo też ich gniazda.
Z pośród traw błotnych można uprawiać w wilgotnym terrarium tylko niewiele gatunków. Wiele z nich rośnie do gigantycznych rozmiarów, a inne wymagają zbyt dużo światła, także z ich sadzenia najlepiej zrezygnować. Do takich "kłopotliwych" w terrarium roślin zaliczamy przede wszystkim przedstawicieli rodzaju Cyperus, Juncus i innych. Natomiast niektóre turzyce (np. Carex brunnea) sprawdziły się znakomicie jako rośliny rosnące na wilgotnym terenie.
Przedstawicielami roślin wymagających stałej wilgotności, nadających się do wilgotnego terrarium, są mniejsze gatunki pandanów (z rodzaju Pandanus ). Jednakże i one osiągają takie rozmiary, że mieszczą się jedynie w większych zbiornikach. Natomiast pospolicie uprawiane w mieszkaniach liczne gatunki i odmiany hodowlane trzykrotek z rodzaju Tradescantia dobrze dostosowują się do często skąpych powierzchni. Wyrastają ze zbiornika wody pokrywając dno i często "wspinają" się na inne rośliny zdobiące terrarium. Szczególnie efektowną rośliną jest reo meksykańskie - Rhoeo spathcea, o ciemnoczerwonych spodach liści, rosnące dobrze wszędzie tam gdzie ma wystarczającą ilość światła. Natomiast rośliną, której nie podejrzewa się wcale o zdolność dłuższej wegetacji "z mokrymi korzeniami" jest Cordylina fruticosa, o pięknie czerwono obrzeżonych liściach.
W podłożu, półwilgotnym po wilgotne, które stanowią żwir lub gruboziarnisty piasek oraz mech i runo leśne można sadzić rośliny o mniejszych wymaganiach świetlnych z rodziny marantowatych, (Marantaceae). Jako rośliny cieniolubne powinny rosnąć w ciemnych strefach wilgotnego terrarium. Porastając dno dają wielu zwierzętom schronienie i osłonę. Godne polecenia są tu nisko rosnące gatunki z rodzajów Maranta, Calathea, Stromanthe i Ctenanthe. Roślinami, którymi winny rosnąć pojedynczo w części ziemnej terrarium są też przykładowo Homalomnea wallisii, Diffenbachia picta oraz Aglaonema commutatum. Ale i one osiągają niekiedy znaczną wysokość i trzeba je regularnie przycinać. To samo dotyczy smokowców (Dracena), z których część toleruje wilgoć.
Niestety wiele gatunków roślin pływających, uprawianych z powodzeniem w ogrodowych sadzawkach, nie nadaje się do terrariów. Zbyt słabe oświetlenia lustra wody w zbiornikach terrariowych prowadzi do szybkiego obumierania roślin z rodzaju Pistia, Eichhornia, Salvinia i Azolla. Nawet rzęsy wodne (rodzaj Lemna) w większości terrariów nie znajdują warunków do prawidłowej wegetacji.
Niektóre rośliny wodne wykorzystywane przez zwierzęta jako podłoże dla jaj, np. z rodzaju Potamogeton, można kultywować w terrariach, choć i tu warunki świetlne stanowią niekiedy ograniczenia. Całkiem dobrze nadają się natomiast: Ludwigia repens i Ludwigia brevipes, bowiem w naturze występują one też w wodach ocienionych i rosną zarówno nad jak i pod wodą.


Opracowała Husytka na podstawie włsnych doswiadczeń oraz literatury:
Terrarienpflanzen, Peter Hagen, Wolfgang Schmidt
Ihr hobby: Paludarium, Hans Gonella
Plants for the Reptile Terrarium, Jerry G.Walls


Obsadzanie roślinami wilgotnych terrariów. (część 2 ) Rośliny pnące.
W prawie każdym miejscu wilgotnego terrarium powietrze wykazuje wysoki stopień nasycenia parą wodną. Sprawia to, że wiele roślin pnących ma możliwość wegetowania nawet w najodleglejszych zakątkach zbiornika. Często kilka pędów wyrastających z "oczka wodnego" w terrarium w krótkim czasie porasta kamienie i korzenie pomyślane jako jego część lądowa. Takimi szybko rosnącymi roślinami są szczególnie gatunki z rodzajów: Philodendron (filodendron), Scindapsus (scindapsus) i Tradescantia (trzykrotka).
Rośliny pnące, wykształcające korzenie powietrzne oraz czepne, nie wymagają powierzchni chropowatych, czy tez specjalnie ukształtowanych, by się do nich przyczepiać. Wystarcza im już ukośnie stojąca szyba by wspiąć się po niej w górę. Tak zarośnięte boczne ściany terrarium wyglądają nieraz bardzo atrakcyjnie i nie powinno nas martwić, że pomiędzy pędami osiedlają się glony, a później mchy. Całość wygląda naturalnie i jest zawsze pięknie zielona.
Z tolerujących dużą wilgotność roślin, należących do wyżej wymienionych rodzajów, do terrariów szczególnie można polecić następujące gatunki trzykrotek: Tradescantia fluminensis, T. purpurea, T. blosfeldina i T. crassula; dalej Scindapsus aureus oraz dwa filodendrony - Philodendron scandens i P. hastatum. Rośliną znaną prawie wyłącznie ze swych dużych liści jest monstera wonna - Monstera deliciosa, lecz rodzaj Monstera obejmuje też gatunki o mniejszych liściach, doskonale rosnące w wilgotnych terrariach. Są to wyłącznie lianopodobne pnącza pasożytujące na drzewach w lasach tropikalnych, jak np. Monstera obliqua.
Niektórzy próbują sadzić w terrariach rośliny pnące i wiszące, sprawdzone w warunkach pokojowych jako okazy niekłopotliwe. Często jednak po pewnym czasie spotyka ich rozczarowanie. Okazuje się, bowiem, że wilgotne, stojące powietrze, słabe natężenie światła oraz na ogół wysoka temperatura w terrarium nie służą tym, raczej odpornym roślinom. I tak do pielęgnacji w wilgotnym terrarium nie nadają się np. bluszcz pospolity (Hedera helix), męczennica (Passiflora) oraz cisus (Cissus). Jedyny wyjątek stanowi tu niezwykle jaskrawo ubarwiony cisus różnobarwny - Cissus discolor, pochodzący z wilgotnych lasów deszczowych.
Do grupy szybko rozrastających się pnączy należą różne gatunki roślin z rodziny pieprzowatych. Piper crocatum dobrze znosi stojące powietrze w terrarium, a jego marmurkowe liście pięknie kontrastują z innymi ciemnozielonymi roślinami. Natomiast zwykle pnąca się setkreazea purpurowa - Setrcreasea purpurea, o aksamitnych, ciemnopurpurowych liściach, może niekiedy pozostać przy dnie. Przy słabym oświetleniu terrarium rośliny te jednak szybko stają się niekształtne i tracą swe ciemne ubarwienie. Natomiast Zebrina pendula - pasiatka zwisła zadowala się nawet nikłym światłem i pozostaje stale atrakcyjna - liście jej są w ciemnobrunatne pasy.
Na ogół terraryści nie doceniają tzw. Woskownic, należących do rodziny Hoya, a przecież rośliny te znakomicie nadają się do posadzenia w terrarium. Oprócz szeroko rozpowszechnionej jako roślina pokojowa Hoja multiflora, o dość dużych, skórzastych liściach i jaskrawo ubarwionych, nocą mocno pachnących kwiatów, istnieje kilka drobnolistnych gatunków, które przez sadzonki pędowe można łatwo rozmnażać. Wymienić tu można hoję piękną - Hoya bella, H. lacunosa, H. purpureofusca. Do tej grupy roślin zaliczany jest też stefanotis bukietowy - Stephanotis floribunda. Niekiedy, choć z trudem, aklimatyzuje się w terrarium miniaturowym, figowiec pnący - Ficus pumila. Roślina ta z czasem staje się jednak dość kłopotliwa, gdyż osiągnąwszy "krytyczną masę" swoich liści zaczyna bardzo szybko rosnąć. Wymaga ona swoistego, przez siebie wytworzonego, mikroklimatu. Jeśli warunki w terrarium okażą się optymalne Ficus pumila pnie się po gładkich szybach w górę i potrafi swymi pędami przebić nawet cienkie tworzywo sztuczne.


Opracowała Husytka na podstawie włsnych doswiadczeń oraz literatury:
Terrarienpflanzen, Peter Hagen, Wolfgang Schmidt
Ihr hobby: Paludarium, Hans Gonella
Plants for the Reptile Terrarium, Jerry G.Walls


[żródło: [link widoczny dla zalogowanych] ] z moim dopiskiem o sztucznych roślinach Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid
Krabol
Krabol


Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 178
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pon 16:15, 27 Lut 2006    Temat postu:

Fajny opis
Troche długi Wink
Myśle że u tęczaków piękna kompozycja roślinna w terrarium nie przeżyje nawet 1 dnia Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Haitauer
Administrator
Administrator


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 16:26, 27 Lut 2006    Temat postu:

Chyba masz rację Wink Ale gdyby podwiesić roślinki po za zasięg szczypiec?? Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gosia
Krabik
Krabik


Dołączył: 08 Lut 2006
Posty: 64
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z drugiej strony Księżyca...

PostWysłany: Pon 16:26, 27 Lut 2006    Temat postu:

w przypadku Fryderyka nawet godziny, sztuczne potrafi zniszczyć po 4 dniach Surprised

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda
Administrator
Administrator


Dołączył: 09 Lut 2006
Posty: 876
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon 20:30, 27 Lut 2006    Temat postu:

Najbardziej trwałe rośliny dla krabów to rośliny na fototapecie Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Haitauer
Administrator
Administrator


Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 22:08, 27 Lut 2006    Temat postu:

Zdecydowanie się z Pania zgadzam Pani Madziu Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid
Krabol
Krabol


Dołączył: 05 Lut 2006
Posty: 178
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Śro 20:23, 01 Mar 2006    Temat postu:

No tak-ale dobrze jest czasem dać krabowi pare roślinek żeby miał trochę rozrywki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RejnolKiller
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 06 Sie 2006
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:51, 06 Sie 2006    Temat postu:

ja mu kupie tapete i tyle boje sie ze sztucznymi, a normalne, zapuszcza korzenie a ja zaraz bede wymienial wode:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bryluen
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 20:30, 13 Lis 2014    Temat postu:

Witam. Temat stary, ale że wspomniano w tym artykule o Hoi, to mam następujące pytanie. Czy nie jest ryzykiem trzymanie hoi woskownicy z krabikami wampirami bądź devilami? Czy może jednak zrezygnować z tej roślinki dla bezpieczeństwa?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miko
Krabiszon
Krabiszon


Dołączył: 11 Lip 2012
Posty: 210
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 20:49, 13 Lis 2014    Temat postu:

bryluen napisał:
Witam. Temat stary, ale że wspomniano w tym artykule o Hoi, to mam następujące pytanie. Czy nie jest ryzykiem trzymanie hoi woskownicy z krabikami wampirami bądź devilami? Czy może jednak zrezygnować z tej roślinki dla bezpieczeństwa?

W teorii krabów Geosesarma nie powinno się trzymać z trującymi roślinami. Z własnego doświadczenia wiem, że czasem zdarza im się podjadać liście, nieczęsto, ale jednak. W praktyce niektórzy trzymają je z np. bluszczem czy podobnymi roślinami, ja jednak bym się na coś takiego nie zdecydował, tym bardziej, że tropikalnych roślin, które są nietoksyczne, jest całkiem sporo:
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bryluen
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 13 Lis 2014
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 1:46, 14 Lis 2014    Temat postu:

Dziękuję Miko, w takim razie moje wątpliwości zostały rozwiane i faktycznie rozejrzę się za jakąś inną roślinką, szkoda ryzykować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin