Forum Kraby, krabiki... Strona Główna Kraby, krabiki...
Krabownia.fora.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Urządzanie akwa dla tęczowego od zera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Akwaterraria
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulecka89
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 30 Kwi 2018
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 17:53, 01 Maj 2018    Temat postu: Urządzanie akwa dla tęczowego od zera

Cześć,
Jako że jestem totalnym nowicjuszem w świecie akwa/terra i po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów dotyczących krabów tęczowych i urządzania im akwa, jestem bardziej zdezorientowana niż byłam Dlatego zdecydowałam się założyć nowy wątek.
Posiadam akwarium 80x35x40, niestety bez pokrywy więc zakupy muszę zacząć właśnie od niej.
Na stronie rybarium pl znalazłam prostą pokrywę z dwiema świetlówkami 18W i dalszym krokiem jest zakup świetlówki. Doczytałam że jedną z lepszych będzie Repti Glo 5.0 i mam pytanie - czy fakt że ma większą moc (20W) niż gniazdo w pokrywie (18W) ma jakieś znaczenie? Trochę też czytałam o pokrywach i świetlówkach, które są tworzone w dwóch technologiach T5 i T8, wiem że mogą się różnić średnicą, więc nie chciałabym również aby się okazało że kupiłam zbyt dużą czy małą świetlówkę, bądź też mam totalnie złą pokrywę.
Przepraszam za głupie pytanie, ale stawiam naprawdę pierwsze kroki a nie chciałabym popełnić prostych błędów co w przyszłości poskutkuje przykrościami planowanego pupila :-)
Niestety nie mieszkam w Polsce, więc wszelkie zakupy muszę zrobić online bo w zoologicznym ciężko będzie mi się porozumieć w obcym języku, dlatego szukam pomocy u Was.

Drugie pytanie, jedna świetlówka wystarczy? W pokrywie jest możliwość montażu dwóch, czy montować drugą świetlówkę innego rodzaju?

Odnośnie filtra, w którymś z wątków widziałam porady aby zakupić filtr wewnętrzny, czy AQUAEL Filtr Wewnętrzny Asap 500 będzie odpowiedni? Teoretycznie jest dla akwarium 50-150l więc dla mojego byłby w sam raz.

I ostatnia kwestia czysto techniczna, grzałka. Czy wybór grzałki IKOLA 100W jest dobrym wyborem?

Za wszelką pomoc dziękuję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ShadoW
Krabiszon
Krabiszon


Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto 19:26, 01 Maj 2018    Temat postu:

Witam serdecznie Smile

Dla tęczowego 112l jest bardzo dobrym wyborem ale pokrywa tak jak napisałaś sama to podstawa i musisz ją zakupić. Szczerze elektrykiem nie jestem ale jeśli gniazdo ma 18W a dasz tam większą moc to przypuszczalnie się spali albo świetlówka albo gniazdo albo wybije korki (żartuję)*chyba Very Happy*

Tu masz ładnie opisane co i jak:
[link widoczny dla zalogowanych]

Najlepiej uczyć się języka wtedy kiedy coś potrzebujesz Wink

Myślę że jedna świetlówka wystarczy ew. można dać jakiś pasek led dla wyrównania koloru (zależy jaką świetlówkę kupisz) ale raczej sama świetlówka da radę.

Mimo że filtr jest podany do takiego akwarium średnio się sprawdza... Przy wyborze filtra dużo znaczenie ma jak urządzisz zbiornik czy będziesz oddzielać szybą czy po prostu usypiesz górę z piasku itp itd. Im więcej wody tym bardziej odradzam ten filtr niestety u mnie pamiętam że nie dawał rady z filtrowaniem. Kupiłem aquael turbo 500 tylko go trochę skręciłem żeby nie było "pralki". Podaj rozwiązanie jak oddzielisz wodę od lądu to pomożemy Smile

Grzałki IKOLA szczerze nigdy nie miałem ale wybrałbym coś mimo wszystko standardowo z aquaela z uwagi na dość solidny sprzęt. Krab i tak wszystko z miłą chęcią zdemoluje dlatego wybór solidnego sprzętu to podstawa (albo jego dobre zabezpieczenie)

Jak coś to pisz Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulecka89
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 30 Kwi 2018
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:23, 01 Maj 2018    Temat postu:

Ze strony którą zalinkowałeś czerpałam właśnie swoją wiedzę o świetlówkach i technologiach T5 i T8 Wink no nic, poszukam innej pokrywy z większą mocą, może uda się coś znaleźć w rozsądnej cenie. Szczerze, to myślałam że filtr będzie dla mnie największym problemem, a najwięcej czasu spędzam na szukaniu pokrywy i oświetlenia Wink
Nad wstawieniem szybki się zastanawiałam, ale to może w późniejszym czasie, początkowo mam dwa pomysły. Pierwszy, usypana górka piasku ze świrkiem, ale obawiam się że będzie się to zsuwać. Widziałam że można to podeprzeć kamieniami, ale chyba mnie to nie przekonuje. Drugą opcją jest wstawienie szklanego naczynia i dorobienie schodków z kamieni lub położenie długiego korzenia aby krab mógł swobodnie wejść na górę. Widziałam na YT takie rozwiązanie i wyglądało całkiem nieźle, a że akwarium jest spore myślę że mogłoby się sprawdzić.

EDIT: W sumie to chyba bez sensu szukać nowej pokrywy, po wstępnym przejrzeniu sklepów online w ofercie są głównie gniazda 18W, 16W i 9W Wink więc może po prostu pozostaje dobór innej świetlówki.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kasiulecka89 dnia Wto 21:17, 01 Maj 2018, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ShadoW
Krabiszon
Krabiszon


Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw 14:22, 03 Maj 2018    Temat postu:

Czekam na dalszy rozwój akcji Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulecka89
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 30 Kwi 2018
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 19:01, 03 Maj 2018    Temat postu:

Zaczynam mieć siwe włosy z tego wszystkiego, taka dalsza akcja Very Happy

Wybrałam pokrywę
[link widoczny dla zalogowanych]
z tym że jest to T5, skonsultowałam z kimś tą kwestię i odradził mi T8 ze względu kilka kwestii. Zamontuję tam zwykłą świetlówkę, jeszcze się zastanawiam jaką, natomiast co do promieni UVB zdecyduję się nie na świetlówkę opti-glo, a na żarówkę - jest również w ofercie Exo Terra. Z tym że pozostaje jej montaż, ale tę kwestię pozostawię w bardziej fachowych rękach Wink
Grzałka:
[link widoczny dla zalogowanych]

Co do filtra, czytałam trochę o tym, o którym Ty wspomniałeś i chyba się też na niego zdecyduję. Mam nadzieję że po weekendzie uda mi się wszystko zamówić i będę wszystko na dniach urządzać. Pozostałe rzeczy typu podłoże i kryjówki to już mniejszy problem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ShadoW
Krabiszon
Krabiszon


Dołączył: 29 Sie 2011
Posty: 211
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw 20:12, 03 Maj 2018    Temat postu:

Pokrywa solidna (krótko i na temat Razz ) Co do świetlówki to szczerze Ci powiem że ja miałem u siebie po prostu zwykłe ledy zamontowane w pokrywie (moduły led) i dobrane tak aby światło nie było blade ani też za czerwone. Co do repti glo to ja używałem 5.0 tylko ją trzeba wymieniać co jakiś czas z tego co pamiętam zaleca producent ja wymieniałem chyba co rok.

Grzałka to istny szatan pośród grzałek Very Happy Mam takie 2 u siebie w domu i polecam jedna z solidniejszych jak nie najtrwalsza grzałka z jaką miałem do czynienia. Polecam gorąco.

Na filtr nie narzekam jedyna praca jaka przy nim jest to wymiana wkładów filtracyjnych i to wszystko Wink Woda przy nim się szybko klaruje (przy tych małych budowlańcach czysta woda to rzadkość)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ShadoW dnia Czw 20:13, 03 Maj 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulecka89
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 30 Kwi 2018
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:52, 03 Maj 2018    Temat postu:

Dzięki za rady! Bardzo mi pomogłeś Smile Powrzucam później jakieś fotki z etapu tworzenia Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marinikrabini
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 10 Lut 2018
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:38, 24 Maj 2018    Temat postu:

I jak tam z fotkami? Smile czekamy!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasiulecka89
Szkrab
Szkrab


Dołączył: 30 Kwi 2018
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:35, 25 Maj 2018    Temat postu:

Trochę to potrwało, ale w końcu jest. Oto Al Paczino Very Happy

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Jest od dwóch dni ze mną, bardzo aktywny, w ciągu dnia odpoczywa schowany za kamieniami ale rano i wieczorem dużo spaceruje Smile dziś rano zajrzałam do niego, siedział w jaskini schowany, zapaliłam mu lampę i za kilka minut wyszedł i chyba mnie obserwował jak leżałam na łóżku, bo widać mu było tylko z mojej pozycji kawałek skorupy i oczy Very Happy bananem pogardził, smakuje mu arbuz. Mam dla niego karmę gotową dla kraba, ale chyba też szału nie robi. Zobaczymy Smile

W ogóle śmieszna historia, aczkolwiek trochę głupia. Pierwszego dnia mi zwiał przez dziurę na kable w pokrywie akwa Very Happy jeszcze go nie widziałam, bo odebrał go mój brat, a jak wróciłam z pracy i zajrzałam podekscytowana do akwa, to znalazłam tylko pustkę. Na szczęście schował się pod łóżkiem i obyło się bez dodatkowych stresów, ale pierwsza lekcja za mną. Chciałabym go zmierzyć, tylko nie wiem jak. Na oko ma z 4 cm.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez kasiulecka89 dnia Nie 20:12, 16 Cze 2019, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kraby, krabiki... Strona Główna -> Akwaterraria Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin